آموزشگاه موسیقی پدر

15 ساز برتر که می توانید به راحتی یاد بگیرید

همه موسیقی را دوست دارند و روش‌های مختلفی برای لذت بردن از آن دارند. گوش دادن به آهنگ، زمزمه آهنگ‌ها یا نواختن سازها هرکدام می‌توانند خودشان را به موسیقی متصل کنند. برخی از این افراد کسانی هستند که در واقع ساز می‌نوازند یا موسیقی می‌سازند. این امر می‌تواند به عنوان یک سرگرمی یا به عنوان یک انتخاب شغلی باشد. صدها نوع مختلف ساز وجود دارد که مردم می‌توانند نواختن آن را بیاموزند. اینکه بتوانید ساز مورد علاقه خود را بنوازید مزایای زیادی دارد. برخی از آن به عنوان یک سرگرمی استفاده می‌کنند، برخی دیگر این کار را از سر علاقه به موسیقی انجام می‌دهند و برای برخی دیگر نوعی رسیدن به آرامش است. میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا انواع سازها را به عنوان راهی برای بیان خود می‌نوازند. برخی دیگر به سادگی این کار را برای سرگرمی یا کسب درآمد انجام می‌دهند اما از بین این تعداد، کدام یک محبوب‌ترین سازهایی هستند که نواختن آن‌ها آسان‌تر است؟ این مقاله ۱۵ ساز محبوب و آسان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

کیبورد

صفحه کلید، پیانوی الکترونیکی، بسیار متنوع و بسیار کم است. صفحه کلیدهای الکترونیکی قادر به بازآفرینی طیف گسترده‌ای از صداهای ساز و زنگ‌های سینتی سایزر با ترکیب صدای پیچیده کمتری هستند. آن‌ها در بین کودکان محبوب هستند و برای ضبط و تغییر عملکرد عالی هستند. تفاوت اصلی صفحه کلید با پیانو این است که صدا به صورت الکترونیکی تولید می‌شود و البته قابل حمل است.
صفحه کلیدهای الکترونیکی معمولاً برای کاربران خانگی، مبتدیان و سایر کاربران غیرحرفه‌ای طراحی می‌شوند. مانند یادگیری تمام آلات موسیقی، یادگیری نواختن صفحه کلید نیز همان مزایای یادگیری نواختن پیانو را دارد و همچنین مهارت‌های تمرکز حافظه باعث افزایش مهارت‌های حرکتی خوبی می‌شود.

پیانو

پیانوی مدرن دارای ۳۶ کلید سیاه و ۵۲ کلید سفید است که در مجموع ۸۸ کلید ساخته شده و صدا با استفاده از صفحه کلید پخش می‌شود. پیانو اولین بار در حدود سال ۱۷۰۰ میلادی اختراع شد و برای انواع مختلفی از سبک موسیقی از جمله کلاسیک، جاز، سنتی و عامه پسند استفاده می‌شود. اغلب به عنوان بهترین ساز موسیقی برای شروع نواختن تصور می‌شود که بسیار متنوع است، دارای دامنه وسیعی از صداهاست.
نواختن پیانو کاملاً تمرینی است و مزایای مختلف جسمی و فیزیولوژیکی را برای نوازندگان در هر سنی ارائه می‌دهد. کودکان تمرکز، پشتکار و ابراز احساسات پیدا می‌کنند. همچنین مهارت‌های حرکتی آن‌ها را افزایش می‌دهد در حالی که حافظه و تمرکز را بهبود می‌بخشد. پیانو یک ابزار موسیقی بسیار آرامبخش و آرامش بخش برای یادگیری است. همچنین مشخص شده است که نواختن پیانو منبع بسیار خوبی برای کاهش استرس است و فرصت‌های زیادی را برای تقویت عزت نفس فراهم می‌کند.

فلوت ریکوردر

اولین ساز بادی مناسب برای شروع است. از آنجا که ارزان است، به نظر می‌رسد که به عنوان یک ساز ارزان جایگزین برای فلوت می‌شود. فلوت ریکوردر تاریخ بسیار جالبی دارد زیرا پیشرفت آن‌ برای قرن‌ها متوقف شده بود و در قرن بیستم از سر گرفته شد. برای مبتدیان، فلوت ریکوردر ابزاری عالی است. یک مزیتفلوت ریکورد این است که برای یادگیری الزاما نیاز به مربی ندارد.

گیتار کلاسیک

گیتار یک ساز زهی است دارای شش سیم است. صدا به صورت آکوستیک فراخوانی می‌شود و به طور معمول با ضربه زدن به سیم‌ها با یک دست و نگه داشتن سیم‌ها با دست دیگر پخش می‌شود. یادگیری نواختن گیتار برای اعتماد به نفس و رشد مهارت‌های اجتماعی بسیار مناسب است. مانند اکثر آلات موسیقی، یادگیری نواختن گیتار باعث افزایش مهارت‌های حرکتی ظریف در کودکان و همچنین بهبود تمرکز حافظه می‌شود. یادگیری و تمرین گیتار، باعث گسترش و پیشرفت فن آوری می‌شود و دانش تئوری موسیقی را افزایش می‌دهد.

درامز

درام در گروه سازهای کوبه‌ای هستند و قدیمی‌ترین شکل سازها هستند که در اشکال و اندازه‌های بسیار متنوعی وجود دارند. تولید صدا در این سازها از چوب‌های چوبی گرفته تا برس‌های مفتولی و دست‌های برهنه انجام می‌شود. بعضی از طبل‌ها قابل تنظیم هستند در حالی که بعضی دیگر قابل تنظیم نیستند. طبل‌ها با لرزش غشای کشیده‌ای که به عنوان سر شناخته می‌شود، صدا ایجاد می‌کنند. سر یک یا هر دو انتهای یک قسمت توخالی را می‌پوشاند که به پوسته معروف است. نواختن طبل می‌تواند ناامیدی و استرس را از بین ببرد. یادگیری طبل شما را به چالش می‌کشد تا وظایف پیچیده را به قسمت‌های قابل کنترل تقسیم کنید. طبل زدن تعاملی است. این در مورد زمان‌بندی و هماهنگی است که هر دو درامر را مجبور می‌کند در زمان حال باشد.

گیتار الکتریک

گیتار الکتریک در گروه ساز زهی است. در سال ۱۹۳۱ گیتار الکتریکی اختراع شده است که اساساً یک گیتار است که برای تبدیل ارتعاشات سیمهای خود که به طور معمول از فلز ساخته می‌شوند، از وانت استفاده می‌شود و هنگامی که یک گیتاریست تار می‌زند، می‌کشد یا انگشتان را سیم می‌کشد به تکانه‌های الکتریکی تبدیل می‌شود. گیتار الکتریکی معمولاً ۶ سیم دارد اما گاهی اوقات می‌تواند ۱۲ سیم داشته باشد. نواختن گیتار الکتریکی نسبت به گیتارهای صوتی کمی راحت‌تر است. رشته‌ها کمی سبک‌تر، دسته کمی نازک‌تر است و برای دستهایی که عادت به آزار دادن ندارند، باعث راحتی بیشتر کارها می‌شود.
بیشتر نوازندگان جدید گیتار هنوز موسیقی مستقیم خود را انتخاب نکرده اند. مدتی طول می‌کشد تا بفهمید واقعاً چه چیزی را دوست دارید و واقعاً در چه چیزی مهارت دارید. یک ابزار الکتریکی به شما آزادی می‌دهد تا در این انتخاب‌ها کاوش کنید. شاید متوجه شوید عاشق تار زدن یا نواختن موسیقی کلاسیک هستید و در نهایت به گیتار آکوستیک روی خواهید آورد. ممکن است تصمیم بگیرید که موسیقی جاز یا متال یا کانتری را دوست دارید. در حالی که همه چیز را مرتب می‌کنید می‌توانید همه اینها را با گیتار الکتریک بنوازید. حتی اگر فکر می‌کنید هنگام شروع کار می‌دانید که چه می‌خواهید، با یادگیری ساز ممکن است از درهایی که به روی شما باز می‌شود تعجب کنید. یک گیتار الکتریکی آزادی بیشتری در کشف همه چیز به شما می‌دهد.

ویولن

ویولن در گروه ساز زهی است و کوچکترین و بلندترین ساز خانواده است. به طور معمول ویولن چهار سیم دارد و معمولاً با کشیدن کمان روی سیم‌های آن نواخته می‌شود. ویولن‌ها سازهای مهمی در انواع مختلف موسیقی از جمله موسیقی جاز، کانتری، متال و موسیقی محلی هستند. برای نوازندگان مشتاق، یادگیری نواختن ویولن در بالای لیست قرار دارد و دلیل خوبی هم دارد. یادگیری نواختن ویولن دارای مزایای زیادی از جمله بهبود هماهنگی، تمرکز و نظم و انضباط است.
نواختن ویولن بیش از هر وسیله موسیقی دیگر به حالت بی‌عیب و نقصی نیاز دارد. برای نگه داشتن بدن و ویولن در مدت زمان طولانی در وضعیت مناسب، قدرت و تعادل لازم است. پخش ویولون نیز به قدرت فوق العاده‌ای در بازو و شانه نیاز دارد عضلات در واقع، نواختن ویولن با یک تمرین فوقانی بدن که معمولاً در سالن بدنسازی انجام می‌دهید قابل مقایسه است. نواختن ویولن قدرت بدنی، هماهنگی چشم و دست و مهارت شما را بهبود می‌بخشد و نوازندگان ویولن را به چند وظیفه نهایی تبدیل می‌کند.

پرکاشن

پرکاشن در گروه سازهای کوبه است که با ضربه یا خراشیدن توسط نوازنده به صدا در می‌آید. تقریباً در هر سبک موسیقی، سازهای کوبه‌ای نقشی اساسی دارند. در فرهنگ موسیقی رایج اخیر، تقریباً ناممکن است که از سه یا چهار راک، هیپ هاپ، رپ، فانک نمودارها یا آهنگ‌هایی که نوعی ضرب ندارند و به موقع آهنگ را تنظیم می‌کنند، ناممکن باشد. عمل نواختن سازهای کوبه‌ای هم به ذهن و هم بر بدن تاثیر می گذارد. نواختن سازهای کوبه‌ای با هماهنگی و مهارت‌های حرکتی به کودکان و بزرگسالان کمک می‌کند.

گیتار باس

گیتار باس در گروه ساز زهی است که از لحاظ ظاهری و ساختاری شبیه گیتار الکتریک است اما دارای طول دسته و مقیاس بلندتر و چهار تا شش سیم است. گیتار باس سازی است که عمدتا با انگشتان یا انگشت شست، تکان خوردن، ضربه زدن، ضربه زدن نواخته می‌شود. این ساز اغلب یک ساز انفرادی در جاز، جاز فیوژن، لاتین، فانک، پروگرسیو راک و دیگر سبک‌های راک و متال است. یادگیری نواختن باس به همان اندازه که یادگیری نحوه نواختن گیتار شش سیمه چالش برانگیز است. اگر در مورد توانایی‌های موسیقی خود اطمینان ندارید، گیتار بیس بهترین وسیله برای شروع است. با یک گیتار معمولی، نوازندگان اغلب باید آکوردهای طولانی را حفظ کنند. با این حال، روی گیتار باس، می‌توانید آهنگ‌های بیشتری را فقط با نت‌های تک پخش کنید.
وظیفه نوازنده بیس تأمین ضربه ریتمیک با کار با دست و دستکش با درامر است. نوازندگان کنترباس به راحتی برای اجرای حرفه‌ای در جستجوی موسیقی هستند. اگر قصد دارید به عنوان یک نوازنده حرفه‌ای حرفه خود را دنبال کنید، باسیست‌های با استعداد پا را بالا می‌گذارند زیرا آن‌ها می‌توانند سبک نوازندگی خود را مطابق با هر سبک موسیقی سازگار کنند. یک نوازنده گیتار باس معمولاً زمان کار خود بسیار راحت‌تر از یک نوازنده گیتار است. علاوه بر این، نواختن گیتار باس یا هر ساز موسیقی دیگری لذت خاصی ایجاد می‌کند که زندگی شما را تحت تأثیر مثبت قرار می‌دهد. این برای زندگی اجتماعی، زندگی شخصی، سلامتی، توانایی ذهنی و سایر زمینه‌های زندگی شما مفید است.

ساکسیفون

ساکسیفون با کلارینت ارتباط نزدیک دارد و یک ساز بادی چوبی است. آن‌ها معمولاً از برنج ساخته می‌شوند و با دهنی بازی می‌کنند، دقیقاً شبیه کلارینت. ساکسیفون که توسط آدولف ساکس در سال ۱۸۴۰ ابداع شد، بیشتر در موسیقی کلاسیک، راهپیمایی و گروههای موسیقی و جاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساکسیفون هنگام تصمیم گیری برای یادگیری ساز به دلیل داشتن تصویر عالی همیشه در لیست افراد قرار دارد. نواختن هر ساز موسیقی به شما امکان می‌دهد جنبه خلاقیت خود را بیان کنید، اما ساکسیفون به دلیل طیف گسترده‌ای از صدای انعطاف‌پذیر برای این کار بسیار مناسب است و به شما امکان می‌دهد بسیاری از احساسات و سبک‌ها را منتقل کنید.
در مجموع ۹ نوع مختلف ساکسیفون وجود دارد، اما مشهورترین ۴ عدد ساکس ساپرانو، آلتو، تنور و باریتون است. بنابراین خواه بلند قد باشید و هم قد کوتاه، یا از نواختن قطعات ملودی یا باس لاین در گروه‌های موسیقی لذت ببرید، ساکسیفون برای شما وجود دارد. نواختن ساکسیفون مهارت شنیداری شما را بهبود می‌بخشد و می‌تواند تفاوت بین طیف‌های مختلف صداها را پیدا کند و این در پیشرفت مهارت مفید است.

فلوت

فلوت در گروه سازهای بادهای چوبی است و صدای خود را از جریان هوا از طریق یک دهانه تولید می‌کند. با پخش یا باز کردن حفره‌های مختلف بدنه، صدا تغییر می‌کند. فلوت‌های مبتدیان اغلب از نیکل یا برنج روکش نقره ساخته می‌شوند در حالی که افراد حرفه‌ای از فلوت‌های نقره، طلا و حتی گاهی اوقات پلاتین استفاده می‌کنند. فلوت‌های چوبی صدای بم تولید می‌کنند در حالی که فلوت‌های نقره صدای زیر تولید می‌کنند.
یادگیری سازهای بادی چوبی آسان‌تر از سازهای زهی یا صفحه کلید است زیرا دانش آموزان می‌توانند در آن‌ها سریعتر پیشرفت کنند و در درس اول می‌توانند سه نت را یاد بگیرند. این ساز همه کاره است و در گروههای موسیقی کلاسیک، جاز و مدرن استفاده می‌شود. نواختن فلوت آرامش بخش است و هماهنگی، تمرکز و انضباط شخصی را بهبود می‌بخشد.

ویولن سل

ویولن سل یک ساز ارکستر زهی کمان دار با صدای غنی همه کاره است. ویولن‌سل‌ها که عضوی از خانواده ویولن هستند، بیشترین ارتباط را با موسیقی کلاسیک اروپا دارند. ویولن سل به طور معمول از چوب ساخته می‌شود و قسمت بالا و پشت آن به طور سنتی با دست تراشیده می‌شود. یکی از باورنکردنی‌ترین موارد در مورد ویولن‌سل این است که می‌تواند به هر ساز زهی در ارکستر تبدیل شود که در بعضی از قسمت‌ها تقریباً قابل تشخیص نیستند و صدای آن‌ها به راحتی تغییر می‌کند.
فرآیند یادگیری ویولن‌سل دشوار نیست، اما باید در نظر داشت که این کار به زمان و تمرین روزانه متمرکز و یک معلم خوب نیاز دارد تا شما را در طول مسیر راهنمایی کند. ویولن سل با کسی که تجربه خواندن نت‌ها و ریتم‌ها را دارد، راحت‌تر است. آموزش موسیقی، به ویژه آن‌هایی که شامل یادگیری سازهای زهی مانند ویولن سل است، یک نمونه عالی از یادگیری جامع است. ساز ویولن سل، هم کار تیمی و هم مهارت‌های رهبری را تشویق می‌کند و موسیقی عمومی را آموزش می‌دهد دانش این یک ابزار عالی برای اعتماد به نفس است در حالی که تمرکز را بهبود می‌بخشد.

کلارینت

کلارینت در واقع به معنای شیپور کوچک است و به خانواده سازهای بادی چوبی تعلق دارد. نواختن آن با استفاده از یک دهنی تک نی انجام می‌شود و شکل استوانه‌ای آن عمدتا مسئول نت‌های متمایز کلارینت است. کیفیت تن می‌تواند با نوازنده، موسیقی، ساز، صدای دهنی و نی بسیار متفاوت باشد. کلارینت ابزاری آسان برای یادگیری مبتدیان است. اگرچه نوازندگان سطح بالا به راحتی تشخیص می‌دهند که دستیابی به مواردی مانند پویایی، لحن و تنظیم صحیح چقدر دشوار است، اما اگر شما یک مبتدی هستید و ممکن است به یک محدوده دو اکتاوی پایبند باشید، کلارینت فوق العاده بخشنده است. از یک استنشاق آرام و باز گرفته تا یک بازدم دقیق و کنترل شده، هر دو ابزار برنجی و بادی چوبی می‌توانند یک تمرین تنفسی عالی به ریه‌های شما بدهند.

ترومپت

گروه ترومپت شامل سازهایی است که بالاترین رکورد را در خانواده برنجی دارد. موسیقی از هجمه‌های کوچک هوا ایجاد می‌شود که به طور استراتژیک در شیپور قرار می‌گیرد تا باعث ایجاد لرزش در داخل لوله شود. برای اینکه بدانید چطور و چه موقع باید دقیقاً هوا را به درون لوله وارد کنید تا نت‌های مختلف و آهنگ‌های مختلف ایجاد شود، مهارت، فنون تنفس و قدرت شخصی زیادی لازم است. ارتقا این نوع مهارت‌ها را فقط می‌توان از طریق نوع صحیح آموزش شیپور و تمرین با مربی واجد شرایط بدست آورد. از بعضی جهات نواختن شیپور آسان است. از طرف دیگر می‌توان ادعا کرد که سخت‌ترین ساز است. از طرف آسان، فقط سه دریچه دارد. اما برخی از بالاترین و سخت‌ترین نت‌ها برای اجرای روی شیپور به فشار هوای فوق العاده‌ای در ریه‌ها نیاز دارند.

چنگ

چنگ نوعی ساز زهی است که دارای تعدادی تار منفرد با زاویه نسبت به تابلوی صدا است. رشته‌ها با انگشتان چیده می‌شوند. از نظر اندازه، بسیاری از چنگهای کوچکتر را می‌توان در دامان نواخت، در حالی که چنگهای بزرگتر بسیار سنگین هستند و روی زمین قرار می‌گیرند. برخلاف سازهای زهی و زهی، ساز چنگ از روز اول عالی به نظر می‌رسد و بازی ساده و ساده نسبتاً آسان است فقط بعد از چند درس قطعات راضی کننده. با این حال، چنگ یک ساز دشوار است که می‌تواند با استاندارد بالا نواخته شود. چنگ کف (که روی زمین می‌نشیند) برای مبتدیان انتخاب بهتری نسبت به چنگ دام برای یک مبتدی است، زیرا داشتن تعادل یا نگه داشتن چنگ به نوعی می‌تواند در یادگیری تکنیک مناسب بازی اختلال ایجاد کند. چنگ در اندازه‌های مختلفی ارائه می‌شود و موسیقی متنوعی وجود دارد که متناسب با سلیقه شخصی شما چه بر روی اهرم و چه بر روی پدال است.

با توجه به توضیحات ارائه شده در خصوص سازها حال می توانیم با دقت بیشتر اقدام به انتخاب ساز و یادگیری آن داشته باشیم. انتخاب ساز مناسب برای همه شما به آن چیزی برمی گردد که واقعاً از آن لذت خواهید برد و احساس راحتی می کنید. همچنین باید ابزاری را انتخاب کنید که شما را متعهد به یادگیری کند.

نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی