آموزشگاه موسیقی پدر

۱۰ نکته موثر در آموزش موسیقی به کودکان

آموزش موسیقی به کودکان می‌تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص زمانی که هنرجویان شما برای درک مفاهیم جدید تلاش می‌کنند. آیا از استفاده مکرر سرفصل‌های آموزشی یکسان خسته شده‌اید در حالی که باید برنامه درسی خاصی را دنبال کنید؟

تدریس موضوعات مشابه سال به سال ممکن است خسته کننده شود. خیلی آسان است که این احساس یکنواخت به طور تصادفی به هنرجویان نیز منتقل شود. خوشبختانه، شما تنها نیستید، منابع و روش‌های زیادی برای اساتید وجود دارد تا به بچه‌ها در درک بهتر موسیقی کمک کنند. شاید دانش‌آموزان شما به دلیلی در یادگیری موسیقی دچار مشکل شده‌اند و یا شاید آن‌ها بخواهند یاد بگیرند، اما درک مطالب و مفاهیم برایشان سخت است. در هر صورت، تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این ایده‌ها به هنرجویان کمک می‌کند تا تمایل خود را برای یادگیری پیدا کنند و توانایی خود را برای درک درس‌های موسیقی افزایش دهند. در این مقاله ده نکته برای مؤثرتر کردن آموزش موسیقی به کودکان را ارائه می‌کنیم.

مثبت اندیش باشید

هر کلاس موسیقی ساختار متفاوتی دارد و برنامه ریزی مداوم می‌تواند طاقت فرسا باشد. بسیاری از اساتید احساس می‌کنند به همان اندازه که برای تدریس وقت می‌گذارند برای برنامه ریزی وقت صرف می‌کنند و این موضوع منجربه به نارضایتی آن‌ها شده است. اما این برنامه ریزی نتیجه می‌دهد و می‌تواند تدریس شما را بسیار موثرتر کند. داشتن یک استراتژی خوب برای برنامه ریزی به این معنی است که زمان شما تلف نمی‌شود. زمان برنامه ریزی خود را به عنوان زمانی برای رسیدن به هدف خود در نظر بگیرید. شما نسبت به برنامه‌های خود احساس غرور خواهید کرد و اجرای آن‌ها در کلاس درس به شما احساس خوبی می‌دهد.

اگر برای برنامه درسی خود وقت گذاشته‌اید و احساس آمادگی می‌کنید، مطمئنم که برای تدریس در کلاس هیجان زده هستید. بگذارید نگرش مثبت و احساس هیجان‌انگیز شما نشان داده شود. هنرجویان شما روحیه شما را بهتر می‌کنند و حتی بیشتر از حد معمول یاد می‌گیرند. اساتیدی که نه فقط برای کلاس‌های درس، بلکه برای زندگی شخصی و حرفه خود برنامه داشتند، اغلب موفقیت‌های بیشتری با هنرجویان خود داشتند.

داشتن برنامه شخصی به این معنی است که می‌توانید با هنرجویان ارتباط برقرار کنید. شما می‌توانید آن‌ها را در مدت یادگیری همراهی کنید و انرژی مثبت و اهداف را گسترش دهید. برنامه ریزی دقیق به این معنی است که می‌توانید نگرش مثبتی نسبت به حرفه تدریس خود ایجاد کنید. این موضوع به طور خودکار به هنرجویان در کلاس منتقل می‌شود.

مشارکت عملی داشته باشید

یادگیری موسیقی به صورت عملی بسیار موثرتر از موسیقی یادگیری موسیقی به وصرت تئوری است. حتی اگر در حال تدریس تئوری موسیقی هستید، راه‌هایی برای گنجاندن فعالیت‌های عملی وجود دارد. برای کودکان کوچکتر، بازی عناصر مهم تئوری موسیقی را به شیوه‌ای سرگرم کننده ارائه دهید. این کار یادگیری کلمات جدید را آسان می‌کند.

اگر به زمان خود به عنوان دانش آموز فکر می‌کنید، مطمئن هستم که برخی از به یاد ماندنی‌ترین کلاس‌های شما جایی بوده که فقط در آنجا نشسته اید. شما به صفحات کتاب درسی خیره نشده بودید یا یادداشت‌ها را از روی تخته کپی نمی‌کردید. کلاس‌هایی که باید در آن جا حرکت می‌کردید و کاری انجام می‌دادید بیشتر در ذهن شما می‌ماند. این برای اساتید موسیقی عالی است که حرکات و فعالیت‌های بدنی را در درس‌های خود بگنجانند. استفاده از بدن برای نواختن ساز می‌تواند یادگیری را بسیار آسان‌تر کند زیرا عمل فیزیکی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا درس را به حافظه بسپارند. به یاد داشته باشید که حتی در مدرسه، برای یادگیری موسیقی باید ساز بنوازی، نه اینکه فقط در مورد آن صحبت کنید.

با استفاده از کارهای مختلف، خستگی را از خود دور کنید

امروزه کمتر از حد مجاز به کودکان توجه می‌شود. فن آوری‌های جدید خواندن، یادگیری را در کوتاه مدت برای ما آسان‌تر می‌کند. تمرکز بر یک موضوع یا کار برای مدت طولانی برای جوانان سخت‌تر می‌شود. درس‌های خود را با سطح تمرکز هنرجویان خود تطبیق دهید.

درس‌ها به صورت کوتاه ارائه دهید. بسته به گروه سنی هنرجویان، آن را به فعالیت‌های کوتاهی تقسیم کنید که هر کدام ۵ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد. آموزش موسیقی به کودکان می‌تواند از طریق آواز خواندن، نواختن ساز و گوش دادن به موسیقی انجام شود. نوشتن اشعار یا آهنگسازی و یادگیری در مورد نوازندگان و آهنگسازان از دیگر راه‌های عالی برای یادگیری است. شما باید فعالیت‌ها را با هم ترکیب کنید از جمله گوش دادن، نواختن ساز، خواندن، نوشتن و آهنگسازی، هر کدام حس متفاوتی را به کلاس شما می‌بخشد، به این معنی که هنرجویان کمتر خسته می‌شوند. فضای فعال را در کلاس حفظ کنید. سرعت هر کار را با هر هنرجو به صورت جداگانه مطابقت دهید.

موسیقی را به هنرجویانی آموزش دهید که به آن علاقه دارند

به سبک خاصی از موسیقی حائز اهمیت است. برای شروع آموزش می توانید با هنرجو صحبت کنید و نظرش را درباره موسیقی های مختلف جویا شوید. اگر هنرجو سن کمی دارد می توانید موزیک‌های متفاوتی را اجرا کنید و از میزان هیجانات هنرجو و عکس العمل به نوع موسیقی درباره آموزش تصمیم نهایی را بگیرید. در نهایت می‌توانید برای آگاهی از روحیات هنرجو از والدین آنها نیز کمک بگیرید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

فناوری، بهترین دوست اساتید قرن بیست و یکم است

کودکان امروزی بومی دیجیتال هستند و فناوری امروز منبعی عالی برای آموزش است، مانند این مقاله که احتمالاً در حال حاضر روی سایت می‌خوانید. موسیقی موضوعی عالی برای استفاده از فناوری جدید در کلاس است و استفاده هوشمندانه از فناوری می‌تواند تدریس شما را بسیار مؤثرتر کند.

از برنامه‌ها و یا سایر سایت‌های ویدیویی استفاده کنید. گاهی اوقات تماشای یک ویدیو می‌تواند درس را به یاد ماندنی‌تر از گوش دادن به همان قطعه موسیقی بدون ویدیو کند. نمایش ویدیوهای اجراهای زنده راهی عالی برای آموزش نحوه نواختن سازها به هنرجویانتان است. همچنین راه خوبی برای دیدن اجرای هنرمندان مشهور است.

آن‌ها می‌توانند در مورد آنچه برای ساخت یک کنسرت انجام می‌شود یاد بگیرند. بسته به ژانر موسیقی، ممکن است شامل عناصری مانند نور و لباس و همچنین تمرین موسیقی باشد. هنرجویان را تشویق کنید تا برنامه‌های موسیقی را روی گوشی خود نصب کنند. برنامه‌های خوبی برای هر جنبه‌ای از آموزش موسیقی، از آهنگسازی و تا تئوری و نواختن سازهای مجازی وجود دارد.

هنرجویان خود را به تعامل با یکدیگر تشویق کنید

در حالی که تمرین فردی می‌تواند بخش مهمی از یادگیری نواختن یک ساز باشد، کلاس موسیقی زمان بسیار خوبی برای تعامل است. همکاری یک عنصر مهم در آموزش است. معرفی این امر به عنوان بخشی از آموزش مبتنی بر کلاس مهم است. یادگیری مشارکتی مهارت‌هایی مانند تصمیم گیری و حل مسئله را در یک زمینه گروهی یا تیمی آموزش می‌دهد. این مهارت‌ها را می‌توان دوران کودکی آموخت.

شما می‌توانید در حین آموزش موسیقی به کودکان یاد دهید که با یکدیگر همکاری کنند. موسیقی ذاتاً اجتماعی است، چه در میان نوازندگان یا شنوندگان. یادگیری با هم می‌تواند بسیار قدرتمندتر از مطالعه شخصی باشد. مطالب آموخته شده می‌تواند هنگام خروج از کلاس با آن‌ها بماند و به موضوع گفتگو با دوستانشان تبدیل شود. در همین حال، کودکان در حال کسب مهارت‌های مفید برای زندگی بزرگسالی خود هستند، حتی اگر وارد حرفه موسیقی نشوند.

قرار دادن دانش‌آموزان در گروه‌ها نیز می‌تواند راه خوبی برای معرفی وظایف طولانی‌تر از آنچه که به‌صورت فردی امکان‌پذیر باشد، باشد. پروژه‌های گروهی می‌توانند به نتایج چشمگیرتری نسبت به کار انفرادی دست یابند. هنگام تشکیل گروه، سطح مهارت هنرجویان را در نظر بگیرید. گروه‌ها را هرزگاهی تغییر دهید تا فضایی تازه ایجاد کنید.

از سطوح مختلف مهارت هنرجویان خود آگاه باشید

هنرجویان مختلف سطح مهارت و نیازهای متفاوتی دارند. مطمئن شوید وظایفی که تعیین می‌کنید برای هر دانش آموز مناسب است. در حالت ایده آل، یک کار باید برای دانش آموز قابل درک باشد، نه خیلی سخت اما نه خیلی ساده. هنرجویان شما از همان ابتدا باید احساس کنند که می‌توانند کار را به پایان برسانند. کاری که از همان ابتدا بسیار چالش برانگیز به نظر می‌رسد می‌تواند باعث شود هنرجویان دست از کار بکشند و تلاش نکنند. با دادن ابزارهای موفقیت و تشویق به همکاری، یک کار را به تجربه سرگرم کننده تبدیل کنید.

در کلاس موسیقی می‌توانید بخش‌های مختلف مانند تماشای یک ویدیو، نوشتن در مورد آنچه دیدند، تکمیل یک پازل و آواز خواندن ایجاد کنید. برخورد با حواس مختلف مانند شنوایی، بصری، لامسه و حرکتی باعث می‌شود تدریس شما برای کل کلاس موثرتر باشد. دیدن نحوه انجام این کار با موسیقی آسان است، که می‌توان آن را از طریق گوش دادن، انجام دادن، تماشا کردن و نواختن ساز یاد گرفت.

خلاقیت یک ابزار آموزشی قدرتمند است

هنگامی که هنرجویان شروع به لذت بردن از انجام وظایف می‌کنند، زمان خوبی برای معرفی پروژه‌های خلاقانه است. به آن‌ها یک کار بدون پاسخ اشتباه بدهید، مانند یک پروژه ترکیبی. شاید آن‌ها در مورد یک قطعه یا سبک خاص موسیقی یاد گرفته اند. مرحله بعدی در یادگیری این است که به آن‌ها این وظیفه را بدهید که قطعه خود را به همان سبک بسازند. اختصاص زمان به پروژه‌های خلاقانه هنگام آموزش موسیقی به کودکان بسیار مهم است. موسیقی صرفاً نظری نیست، بلکه عملی است.

آموزش خلاقیت به کودکان به آن‌ها مهارتی می‌دهد که بسیار فراتر از کلاس موسیقی است. به این دلیل است که خلاقیت بسیار ارزشمند است. علاوه بر این، دادن فضای امن به کودکان برای خلاقیت نیز می‌تواند به مشکلات رفتاری کمک کند. برای آن‌ها یک خروجی امن برای احساسات و عواطفشان فراهم می‌کند. گنجاندن خلاقیت در درس‌های خود به خوبی با روش‌های یادگیری مشارکتی ترکیب می‌شود.

برای مخاطبان آنلاین اجرا کنید

اجرا یکی از جنبه‌های مهم آموزش موسیقی است. هنرجویان شما می‌توانند به اشتراک‌گذاری دستاوردهای خود با مخاطبان افتخار کنند. آن‌ها می‌توانند به همسالان، والدین و دیگران آنچه را که در کلاس شما یاد گرفته‌اند نشان دهند. فناوری جدید، عملکرد را برای هر کسی که به اینترنت متصل است ممکن کرده است. به عنوان نقطه اوج یک پروژه کلاس بزرگ، با هم کنسرت برگزار کنید. اگر کنسرت امکان‌پذیر نیست، چرا از اجرای هنرجویان خود ویدیویی تهیه نکنید و آن را در صفحات مجازی به اشتراک نگذارید. اگر آموزشگاه شما تجهیزات فیلمبرداری خوبی دارد، از آن برای تولید ویدیوی با کیفیت بهتر استفاده کنید. اگر چنین تجهیزاتی در دسترس نباشد، می‌توان از یک گوشی هوشمند برای ساختن یک ویدیو با کیفیت معقول استفاده کرد که می‌تواند رکوردی از دستاوردهای هنرجویان شما باشد. اگر شما و هنرجویانتان اعتماد به نفس دارید، حتی می‌توانید اجرای خود را به صورت زنده پخش کنید. فقط فراموش نکنید که آن را از قبل به مخاطبان مورد نظر خود اعلام کنید. علاوه بر ساخت ویدیو، می‌توانید یک کانال برای کلاس خود بسازید. هنرجویان خود را تشویق کنید که ویدیوها را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. می‌توانید هر ترم به کانال اضافه کنید و این به شما و هنرجویان امکانی می‌دهد تا به پیشرفت خود در طول سال‌ها نگاه کنید.

آموزش موسیقی از طریق بازی سرگرم کننده‌تر است

یک برنامه درسی بلند مدت تهیه کنید که شامل بازی‌ها باشد. هنرجویان خود را به تیم‌ها تقسیم کنید و در هر درس چند امتیاز بدهید. بسته به کلاس و پروژه‌های آن‌ها می‌توانید در هر درس به بهترین دانش آموز امتیاز بدهید. شما می‌توانید برای پاسخ‌های صحیح و حتی برای نگرش مثبت امتیاز بدهید. در مورد یک جایزه ماهانه و سالانه برای تیم برنده تصمیم بگیرید. این به ویژه در مورد کودکان کوچکتر بسیار تاثیر گذار خواهد بود. اما اگر جایزه جذاب باشد، حتی نوجوانان نیز می‌توانند از رقابت لذت ببرند.

توانایی رقابت سالم و شاد برای هنرجویان یک مهارت ارزشمند برای یادگیری است. به خوبی با فعالیت‌های مشترک ترکیب می‌شود. برندگان جوایز را دنبال کنید و سعی کنید طیفی از جوایز را اهدا کنید تا هر هنرجو حداقل یک بار شانس خوبی برای برنده شدن داشته باشد. ایده‌های خود را با سایر اساتید به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید.

درست مانند این مقاله که در حال خواندن آن هستید، اطلاعات زیادی برای اساتید موسیقی وجود دارد. اینترنت منابع موجود برای اساتید را متحول کرده است. دارای منابع بین المللی شده است. اطلاعات و ایده‌های خارج از کشور اکنون به آسانی به اندازه اطلاعات داخل کشور قابل دسترسی است. با شرکت در انجمن‌های اساتید موسیقی و بررسی وب سایت هر روز، ایده‌های خود را با سایر اساتید به اشتراک بگذارید. می‌توانید مشارکت‌کننده باشید و به اساتید دیگر اجازه دهید به استراتژی‌ها و تکنیک‌های آموزشی آزمایش شده خودتان دسترسی داشته باشند. آموزش موسیقی تنها زمانی بهتر می‌شود که از یکدیگر بیاموزیم. هم اکنون اشتراک‌گذاری را شروع کنید و از ایده‌های خلاقانه‌ای که می‌توانید برای تغییر آموزش خود بیابید شگفت زده خواهید شد.

نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی