آموزشگاه موسیقی پدر

چگونه ساز خود را تمیز کنیم

بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی از ویروس‌ها ممکن است تا ۹ روز روی سطوح خاصی زنده بمانند، این زمان مهمی برای تمیز نگه داشتن وسایل در خانه است. تقریباً برای هر وسیله‌ای در خانه شما پاک کننده‌های خاصی وجود دارد. اما در مورد آلات موسیقی چطور؟ از این نکات سریع برای یادگیری نحوه تمیز کردن و ضدعفونی کردن ساز خود بدون آسیب رساندن به آن استفاده کنید.

دست‌هایتان را بشویید

بهترین راه برای تمیز نگه داشتن ساز این است که خودتان تمیز باشید. دست زدن به ساز با دست‌های کثیف می‌تواند کثیفی، باکتری‌ها و حتی ویروس‌ها را به ساز شما منتقل کند. شستن دست‌ها قبل از تمرین بد نیست.

بدانید چه چیزی را تمیز کنید

قسمت‌هایی از ابزار که بیشتر لمس می‌شوند، قسمت‌هایی هستند که احتمال انتقال میکروب‌ها از طریق آن وجود دارد. در مورد تلاش برای ضدعفونی کردن داخل گیتار یا قسمت زیرین پیانو زیاد نگران نباشید. قسمت‌هایی که با دستان تماس دارد محل تجمع ویروس و باکتری است.

ملایم باش

سازها ظریف هستند. بیشتر آن‌ها از چوب یا فلز نرم ساخته شده‌اند و تقریباً همه، قطعاتی دارند که می‌توانند در اثر برخورد خشن یا محصولات تمیزکننده آسیب ببینند. یک قانون کلی این است که «از چیزی که نمی‌خواهید روی صورتتان استفاده کنید استفاده نکنید.» این شامل مواد شیمیایی، پدهای شستشو یا هر ماده که باعث از بین رفتن و خوردگی است. ابزار شما نیازی به لایه برداری ندارد.

نحوه تمیز کردن کلیدهای پیانو

برای تمیز کردن کلیدهای یک پیانو یا کیبورد مدرن، به یک دستمال ضد عفونی کننده، یک پارچه مرطوب و یک پارچه خشک نیاز دارید. از دستمال کاغذی که ممکن است پرزهایی ایجاد کند که بین کلیدها بریزد خودداری کنید. یک پارچه را با آب خیس کنید، مطمئن شوید که مرطوب است اما خیلی خیس نیست. کلیدها را چند بار از پشت به جلو پاک کنید تا هرگونه آلودگی از روی کلیدها پاک شود. با استفاده از یک پارچه خشک بلافاصله محل مرطوب را خشک نمایید. از پاک کردن از یک طرف به سمت دیگر خودداری کنید، زیرا ممکن است کثیفی یا رطوبت به مکانیزم پیانو یا قطعات الکترونیکی کیبورد آسیب وارد کند. پس از خشک شدن کامل کلیدها، با دستمال ضدعفونی کننده از پشت به جلو پاک کنید. باز هم، از حرکت پهلو به پهلو و رطوبت بیش از حد اجتناب کنید. پس از پاک کردن مجددا با دستمال خشک و تمیز محل مرطوب را خشک کنید.

چگونه یک گیتار را تمیز کنیم

از آنجایی که گیتارها تقریباً تمام چوب هستند، مهم است که هنگام تمیز کردن آن‌ها از مواد شیمیایی خشن استفاده نکنید. این ایده خوبی است که هر بار که تمرین را به پایان می‌رسانید، گیتار خود را با یک پارچه بدون پرز پاک کنید. به غیر از استفاده از لامپ UV برای ضد عفونی کردن ابزار، تنها درمان ایمن سرکه مقطر سفید است. سرکه را باید به یک پارچه بمالید، نه با دستمال کاغذی. پارچه را با سرکه مرطوب کنید، سپس قسمت‌های مختلف ساز را پاک کنید، حتماً بلافاصله از یک پارچه خشک استفاده کنید. به یاد داشته باشید که رطوبت بیش از حد به ابزار چوبی آسیب می‌رساند. ۳۰ دقیقه صبر کنید سپس ساز را در کاور قرار دهید.

نحوه تمیز کردن ویولن

ویولن‌ها به تکنیک‌های تمیز کردن خاص خود نیاز دارند. یکی از روش‌های تمیز کردن، استفاده از لامپ UV را به مدت ۲۰ دقیقه است. اگر لامپ UV در خانه ندارید، می‌توانید از دستمال مرطوب ضد عفونی کننده بدون الکل استفاده کنید. دستمال مرطوب بدون الکل به احتمال زیاد به ابزار آسیب نمی‌رساند. اما در هر صورت، ابتدا آن را روی قسمتی از ویولن که کمتر قابل مشاهده است (شاید در پشت ساز یا پایه گردن) آزمایش کنید. اگر مشاهده کردید که هر یک از پایانه‌ها از بین می‌رود، فورا متوقف شوید. اگر بعد از دو دقیقه تغییری مشاهده نکردید، به تمیز کردن کل ویولن تکه تکه ادامه دهید، از سیم‌های خودداری کنید. مواد شیمیایی موجود در پولیش ویولن باید هر گونه میکروب را از بین ببرد. فقط باید از پولیش ساخته شده مخصوص ویولن استفاده کنید، زیرا پولیش مبلمان ممکن است به ظاهر و صدا آسیب برساند. هنگام صیقل دادن ویولن، لاک را روی پارچه‌ای بمالید و سپس آن را به آرامی روی ساز بمالید. لاک اضافی را با یک پارچه خشک پاک کنید. از زدن پولیش بر روی پل، سیم و سیم کمان خودداری کنید و مراقب باشید هنگام پولیش در نزدیکی سوراخ‌های داخل ویولن لاک نزنید. به خاطر داشته باشید که پولیش ویولن پارچه و لباس را لکه دار می‌کند، بنابراین از حوله دستی مورد علاقه خود استفاده نکنید.

نحوه تمیز کردن ساکسوفون، کلارینت یا فلوت

تمیز کردن سازهای بادی چوبی ممکن است مشکل باشد. بهتر است بعد از هر بار استفاده از یک پارچه نرم برای پاک کردن کلیدها و بدنه دستگاه استفاده کنید و پارچه تمیزکننده ابریشمی را از بدنه اصلی دستگاه بکشید تا رطوبت از نفس شما خارج شود. بخشی از سازهای بادی چوبی که بیشترین میکروب‌ها را جمع آوری می‌کند، قطعه دهنی است. دهانی کلارینت و ساکسفون را می‌توان با آب و صابون تمیز کرد تا زمانی که نی و بندکشی آن برداشته شده باشد. نی را می‌توان با خیساندن در پراکسید هیدروژن به مدت ۳۰ دقیقه ضد عفونی کرد. از استفاده از مواد شیمیایی پاک کننده روی سازهای بادی چوبی خودداری کنید و هرگز آن را خیس نکنید! دهانه‌های فلوت را می‌توان با اسپری دهانی برنجی تمیز کرد که باعث حفظ سلامتی و همچنین تازگی می‌شود.

چگونه یک ساز برنجی را تمیز کنیم

سازهای برنجی را می‌توان تکه تکه با صابون و آب گرم تمیز کرد. ابزار را جدا کنید و درپوش سوپاپ و قطعات نمدی را کنار بگذارید. هر قسمت را در آب صابون فرو کنید و به آرامی یا برس بر روی ان بکشید و با پارچه‌ای نرم خشک کنید. تمیز ماندن همیشه مهم است، هم برای سلامتی و ایمنی خود و هم برای سازتان. اگر برای عاری از میکروب نگه داشتن ساز خود به کمک بیشتری نیاز دارید، برای آموزش با مربیان خود مشورت کنید.

نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی