آموزشگاه موسیقی پدر

گیتار

گیتار ازلحاظ شکل، جنس و اجزاء تشکیل دنده با یکدیگر تفاوت دارند و به چهار دسته گیتار کلاسیک، گیتار آکوستیک، گیتار الکتریک و گیتار بیس تقسیم می‌شوند. عده‌ای بر این باورند که گیتار از مصر آمده است و عده‌ای دیگر میگویند که از روم به اسپانیا آمده و نتیجه عود و بربط است که توسط یک بازرگان به اندلس آورده شد و در این سال‌ها در اسپانیا و اروپا رواج یافت.

در زمان حکومت اسلامی در اروپا به گیتار ، کیتارا یا قیتارا می‌گفتند و نام کنونی آن برگرفته از همین نام است و نام تار  آخر کلمه گیتار مؤید ایرانی بودن آن است. از نوازندگان مطرح ایرانی گیتار می‌توان به لیلی افشار، مهرداد پاکباز، فرزاد دانشمند، سیمون آیوازیان و بهرام آقاخان اشاره کرد.

 گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک دارای تاریخی کهن و نامشخص می‌باشد اما آنچه مبرهن است آن است که اجداد گیتار کلاسیک در قرن اول و دوم قبل از میلاد در خاور نزدیک می‌زیسته‌اند.

 گیتار کلاسیک

 

گیتار کلاسیک در دسته سازهای زهی زخمه‌ای قرار می‌گیرد و مانند پیانو، به نوازنده امکان اجرای قطعاتی با بافت کنترپوانتیک با ملودی‌های پیچیده و همچنین اثرهایی با بافت هارمونیک با توانایی اجرای چندین نت در یک‌زمان را می‌دهد. به همین دلیل گیتار کلاسیک، به‌عنوان سازی تک‌نواز، شناخته شده است. گیتار کلاسیک به شکل استاندارد دارای شش سیم  که سه سیم نایلونی برای نت‌های زیر و سه سیم فنری برای نت‌های باس می‌باشد.

گیتار الکتریک

گیتار الکتریک یا برقی نوعی گیتار است که صدای آن به‌وسیله تقویت‌کننده‌های الکتریکی کم یا زیاد شده و یا تغییر می‌کند. ایده پیدایش ساز گیتار الکتریک از آنجایی بود که صدای گیتار آکوستیک در بین سایر سازها شنیده نمی‌شد به همین دلیل از تقویت‌کننده‌های الکتریکی استفاده شد.

گیتار الکتریک

گیتار الکتریک از دهه 30 میلادی وارد موسیقی شد و انقلابی درزمینهٔ علم صدا و افکت ایجاد کرد و تا امروز نیز ادامه دارد. با پیدایش سبک راک‌اند رول در دهه 50 میلادی، گیتار الکتریک به‌سرعت در موسیقی جا باز کرد و به یکی از متداول‌ترین سازهای سبک‌های راک‌اند رول ، راک، متال، بلوز، پاپ، جاز و هیپ هاپ تبدیل شد. در اغلب موارد دو نوازنده گیتار الکتریک وجود دارد که یک نفر ملودی می‌نوازد و به‌عنوان گیتار لید شناخته می‌شود و نفر دوم ریتم می‌زند.

در ساز گیتار الکتریک ارتعاش‌های برآمده از سیم‌ها توسط قطعه‌ای بنام پیک آپ به آمپیلی فایر یا تقویت‌کننده صدا رسیده و سپس از طریق یک یا چند باند شنیده می‌شود.

گیتار آکوستیک

ظاهر گیتار آکوستیک شبیه گیتار کلاسیک است با این تفاوت که کاسه آن کمی بزرگ‌تر است و تمام 6 سیم آن فلزی می‌باشد بنابراین صدای گیتار آکوستیک زنگ بیشتری دارد و عمدتاً در سبک‌های بلوز، کانتری، فولک و راک مورداستفاده قرار می‌گیرد.


گیتار آکوستیک

در انواع مرغوب گیتار آکوستیک از چوب Rosewood یا افرا استفاده شده است و دارای 14 فرت تا لبه بدنه و 2 فرت تا سوراخ صدا می‌باشد و نوع پیکاپ دار آن نیز در بازار موجود است.

گیتار بیس

نوعی ساز است که برای تولید صداهایی با فرکانس پایین بکار می‌رود و مانند گیتار الکتریک به تقویت‌کننده صدا یا آمپلی‌فایر متصل می‌شود. ازنظر ظاهری شبیه گیتار الکتریک است با این تفاوت که بدنه و دسته کمی بزرگ‌تر است و دارای 4 سیم است و ازنظر تن یک اکتاو از گیتار الکتریک پایین‌تر است. گیتار بیس در دو نوع پرده‌بندی شده و نشده موجود است که نوع پرده‌بندی شده متداول‌تر است.

گیتار بیس

از سال 1950 در سبک‌های پاپ و راک به‌طور وسیعی جایگزین ساز کنترباس شد و همچنین به‌صورت تکی در سبک‌های جاز، لاتین، فانک و فلامنکو مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اجزای گیتار:

اجزای موجود در همه انواع گیتارها مطابق شکل زیر می‌باشد:
اجزای گیتار

نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی