آموزشگاه موسیقی پدر

ویولن

ویولن کوچک‌ترین ساز زهی آرشه‌ای است که اصالت آن به ایتالیا برمی‌گردد. برای نواختن روی شانه چپ قرار می‌گیرد و با آرشه که در دست راست است نواخته می‌شود. 4 سیم ویولن از بم‌ترین به زیرترین به‌صورت می ، لا ، ر ، سل کوک می‌شود. خرک در جلو و گریف ، جسم سیاه‌رنگ در عقب ویولن، قرار دارد و مجموعاً از 58 قطعه ساخته می‌شود و وزن آن حدود 400 گرم است.

تاریخچه ویولن

این ساز به قرن نهم برمی‌گردد و خواستگاه آن اروپا است. برخی اعتقاد دارند ویولن تکمیل شده رباب عربی است. مخترع ویولن فردی بنام گاسپارو برتولتی ایتالیایی بوده است. این ساز در ابتدا سوراخی روی بدنه داشت و دارای سه سیم بود بعد رفته‌رفته سوراخ حذف شد و یک سیم دیگر به آن اضافه شد. شاگرد محبوب مخترع ساز آماتیبود نام داشت و به‌عنوان بهترین سازنده ویولن در جهان مطرح شد. شاگرد او نیز آنتونیو استرادیواری ایتالیایی به ساخت ویولن مبادرت ورزید و تاکنون کسی در جهان پیدا نشده که بتواند سازی بهتر از آنتونیو استرادیواری بسازد. بااینکه سه قرن از ابداع ویولن می‌گذرد و باوجود پیشرفت علم ، تغییری در ساختار این ساز ایجاد نشده و همچنان رازهای سازندگان آن کشف نشده است.
ویولن

اجزاء تشکیل‌دهنده ویولن

آرشه : یک کمان چوبی است که رشته‌هایی از موی اسب در امتداد آن کشیده شده است و به دو سر آن ثابت‌شده است.

جعبه طنینی : جعبه‌ای است که از سه قسمت صفحه رویی و زیرین و زوارهای جانبی تشکیل شده است. خرک ، گریف و سیم گیر اجزای دیگر ویولن هستند که به دلیل استحکام بیشتر از چوب آبنوس ساخته‌شده‌اند.

دسته یا گردن : امتداد چوب آبنوس و تکیه‌گاه سیم‌ها بشمار می‌رود. نوازنده ویولن قادر است در تمام طول سیم انگشت گذاری کند. انتهای دسته به جعبه کوک ختم می‌شود که در آن سیم‌ها دور گوشی پیچیده می‌شوند.

خرک : پلی بین جعبه طنینی و سیم‌ها است. نقش خرک نگه‌داشتن سیم‌ها در یک ارتفاع مناسب و انتقال ارتعاش به جعبه طنینی است. در داخل جعبه طنینی یک استوانه کوچک ، برای انتقال ارتعاش به صفحه زیرین و همچنین جهت جلوگیری از تغییر شکل صفحه رویی در اثر فشار سیم‌ها قرار داده شده است.

گریف : قطعه‌ای که از چوب آبنوس ساخته‌شده و در امتداد دسته کشیده شده است و نوازنده سیم‌ها را به آن می‌چسباند و به‌این‌ترتیب طول سیم‌ها را کوتاه و بلند کرده و انواع نت‌ها می‌سازد.

سیم گیر : از جنس آبنوس ساخته شده است و در فاصله کمی از خرک قرار دارد که تا آخر تنه ویولن کشیده شده است. با سیم و یا روده گوسفند به دکمه‌ای متصل شده که نقش گرفتن سیم‌ها را ایفا می‌کند.

سیم‌ها : سیم‌ها از جعبه کوچک سر ساز شروع شده و از روی خرک عبور کرده و روی سیم گیر بسته می‌شود. سیم‌ها قبلاً از زه یا روده گوسفند ساخته می‌شد. امروزه در سیم‌های بم‌تر روی روده سیم فلزی نازکی می‌پیچند و سیم‌های زیرتر نیز از مفتول فلزی نازک ساخته می‌شوند.

انواع ویولن

دو نوع ویولن وجود دارد. نوع اول ویولن آکوستیک یا همان ویولن متداول است و نوع دوم ویولن الکتریک است. نوعی ویولن که به یک خروجی صدا مجهز است و ابتدا در سال 1920 توسط استاف اسمیت در موسیقی جاز و بلوز مورداستفاده قرار گرفت. در ویولن الکتریک از پی کاپ‌های مغناطیسی یا فیزوالکتریک استفاده می‌شود.

معروف‌ترین نوازندگان ویولن

آنتونیو ویوالدی و نیکولو پاگانینی از معروفترین نوازندگان غربی ویولن هستند. پرویز یاحقی، همایون خرم، حبیب‌الله بدیعی، علی تجویدی، علی‌اصغر بهاری، ابوالحسن صبا، اسدالله ملک، علی محجوبی و رکن‌الدین مختاری از معروف‌ترین نوازندگان ایرانی بشمار می‌روند.
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی