آموزشگاه موسیقی پدر

پیانو

پیانو معروف‌ترین ساز کلیددار است و صدای آن در اثر برخورد چکش‌هایی با سیم‌های فلزی تولید می‌شود. این چکش‌ها با فشار دادن کلیدها (کلاویه‌ها) به حرکت درمی‌آیند. سیم‌های پیانو به صفحه‌ای موسوم به صفحهٔ صدا متصل شده‌اند که نقش تقویت‌کننده صدای آن‌ها را دارد.

بیشترین دامنه اکتاو در بین سازها را پیانو دارد و به همین دلیل پیانو را مادر سازها می‌نامند. در شکل متداولش حدود هفت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود ۲۷ تا ۴۱۸۶ هرتز می‌باشد. درحالی‌که در ساز ویولن تنها قادر به تولید حدود چهار اکتاو و بهترین خواننده‌ها فقط قادر به خواندن کمتر از سه اکتاو می‌باشند.

تاریخچه پیانو

پیانو در حدود سال ۱۷۰۰ میلادی توسط بارتولومئو کریستافوری در شهر پادووای ایتالیا اختراع شد.اما تا حدود یک دهه تقریباً ناشناخته ماند تا اینکه در سال ۱۷۱۱ یک نویسنده ایتالیایی مقاله‌ای درباره آن نوشت و به‌صورت گسترده منتشر شد و موجب شناخته شدن این ساز گردید.

قبل از پیانو سازی بنام هارپسیکورد اختراع شده بود که صدای آن از شدت ضربه‌ای که بر کلاویه ای آن وارد می‌شد مستقل بود ولی در پیانو این امکان وجود داشت که شدت صدا توسط نوازنده کنترل شود.

انواع پیانو و نحوه صدادهی

پیانو در دو نوع پیانوی بزرگ و کوچک ساخته می‌شود. پیانوی کوچک یا پیانینو سیم‌ها به‌صورت عمودی کشیده شده‌اند و مجموعه اهرم و چکش که به آن action می‌گویند به‌صورت عمودی به سیم‌ها برخورد می‌کند و ایجاد صدا می‌نماید. در پیانوی بزرگ یا رویال سیم‌ها به‌صورت افقی کشیده شده‌اند و جعبه صدای بزرگ‌تری دارد. طنین یا لرزش صدا در پیانو تا وقتی است که دست نوازنده روی کلید قرار دارد به‌محض برداشتن آن نمدی که روی اهرم قرار دارد مانع از لرزیدن سیم می‌شود.

کلیدهای پیانو

7 کلید سفید در هر اکتاو با نت‌های دو ، ر ، می ، فا ، سل ، لا و سی وجود دارد. بین کلیدهای سفید کلیدهای سیاه هم وجود دارد که در حکم نت دیز برای نت سمت چپ خود و نت بمول برای نت سمت راست خود است و بن نت‌های می و فا ونیز سی و دو کلید سیاه‌رنگ وجود ندارد.

 ساز پیانو

پدال‌های پیانو

در قسمت زیرین پیانو سه پدال وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

پدال اول یا پدال سمت راست

در حالت عادی پس از برداشتن دست از روی کلاویه نمد روی سیم قرارگرفته و مانع از ارتعاش می‌شود. پدال اول کلیه دمپرها و صدا خفه کن‌ها از روی سیم‌ها برداشته و صدایی پرطنین‌تر و زیباتر ایجاد می‌شود.

پدال دوم یا پدال وسط

در پیانوهای گرند این پدال به نام سوستنوتو معروف است و فقط دمپرهای نت‌هایی را که نواخته می‌شود را برمی‌دارد. ولی در پیانوهای ایستاده این پدال پرده‌ای از نمد بین سیم‌ها و چکش‌ها قرار می‌دهد و تا حدی صدای پیانو را کم می‌کند و برای زمان‌های تمرین مناسب است.

پدال سوم با پدال سمت چپ

این پدال فاصله بین چکش‌ها و سیم‌ها را کاهش داده و شدت ضربات را کم می‌کند و تا حدودی کیفیت صدا را تغییر می‌دهد.

پدال های پیانو

نحوه نت‌نویسی برای پیانو

نت نویسی در پیانو  در دو خط حامل انجام می‌شود. خط حامل بالا یا کلید سل برای نت‌های بالا و دست راست و خط حامل پایین یا کلید فا برای نت‌های دست چپ. یک نوازنده پیانو باید هم‌زمان نت‌های دست چپ و راست را بخواند و هم‌زمان با هر دودست آن‌ها را بنوازد.

نوازندگان مشهور پیانو

معروف‌ترین نوازندگان غربی عبارت‌اند از: کارل فیلیپ امانوئل باخ ، ویلهلم باکهاوس ، لودویگ فان بتهوون ، یوهانس برامس ، ولفگانگ آمادئوس موتسارت ، والتر هندل و کارل چرنی. نوازندگان ایرانی این ساز ، زنده‌یاد جواد معروفی ، انوشيروان روحانی ، شهرداد روحانی و سامان احتشامی می‌باشند.

نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی